Cordless trim router M1808DAWPZ
18 V Brushless edge trimmer with 6 and 8 mm collet chuck and perfect ergonomics for easy one-hand operation
  • 6 and 8 mm collet chuck diameters for multiple routing bits and various applications
  • Precisely adjustable 40 mm plunge depth
  • Variable speed setting for various materials
  • Constant speed control for accurate milling
  • Power button and motor switch button are accessible with one hand for perfect ergonomics
  • Restart protection for optimum safety
  • Brushless motor for high power, less wear and a long service life
For price information, please visit your country’s website or contact your local dealer.
Find a dealer
More information
Articlenumber
M1808DAWPZ
EAN
Battery voltage
18 V
No load speed
30000 /min
Shaft diameter
8 mm
Weight (without battery pack)
1.20 kg
Weight (with battery pack)
1.75 kg
Tool length
109 mm
Tool width
100 mm
Tool height
229 mm
Emission sound pressure
80 dB
Emission sound power
91 dB
Emission uncertainty KpA
3 dB
Warranty (months with registration)
36
Brake
Yes
Spindle lock
Yes
LED light
  • Collet cone(A) 6mm
  • Collet cone(B) 8mm
  • Wrench 23mm