Cordless impact wrench WR36DGW4Z
36 V Brushless 1/2“ impact wrench with 2,000 Nm loosening torque
  • Powerful tightening torque up to 1,400 Nm and loosening torque up to 2,000 Nm for demanding applications
  • Auto Stop function stops the tool after a preset time to prevent overtightening of bolts
  • IP56 for superior ingress protection for harshest weather conditions and dust resistance
  • Ergonomic soft grip for optimal ease of use safe and convenient handling
  • Integrated LED light for a clear view of the work surface
  • Powered by MULTI VOLT, the intelligent battery system for 18 V and 36 V power tools: best performance, maximum freedom
  • Brushless motor for high power, less wear and a long service life
For price information, please visit your country’s website or contact your local dealer.
Find a dealer
More information
Articlenumber
WR36DGW4Z
EAN
Battery voltage
36 V
No load speed
0-600/0-900/0-1200/0-1500 /min
Max. torque
1400 Nm
Weight (without battery pack)
3.20 kg
Tool length
221 mm
Tool height
241 mm
Application
Impact Tightening of Fasteners of the Maximum Capacity of the Tool
Vibration
16.8 m/sec²
Vibration uncertainty K
1.5 m/sec²
Emission sound pressure
100 dB
Emission sound power
108 dB
Emission uncertainty KpA
3 dB
Warranty (months with registration)
36
LED light
Yes
Max. loosening torque
2000 Nm