Cordless impact wrench WR36DGH4Z
36 V Brushless 1/2“ impact wrench with 2,000 Nm loosening torque
  • Powerful tightening torque up to 1,400 Nm and loosening torque up to 2,000 Nm for demanding applications
  • Auto Stop function stops the tool after a preset time to prevent overtightening of bolts
  • IP56 for superior ingress protection for harshest weather conditions and dust resistance
  • Ergonomic soft grip for optimal ease of use safe and convenient handling
  • Integrated LED light for a clear view of the work surface
  • Powered by MULTI VOLT, the intelligent battery system for 18 V and 36 V power tools: best performance, maximum freedom
  • Brushless motor for high power, less wear and a long service life
For price information, please visit your country’s website or contact your local dealer.
Find a dealer
More information
Articlenumber
WR36DGH4Z
EAN
Battery voltage
36 V
No load speed
0-600/0-900/0-1200/0-1500 /min
Max. torque
1400 Nm
Weight (without battery pack)
3.20 kg
Tool length
221 mm
Warranty (months with registration)
36
LED light
Yes
Max. loosening torque
2000 Nm