Rotary hammer SDS-Max DH45MEJ2Z
1,500 W Brushless 12.2 J SDS-Max rotary hammer with Low Vibration Handle (LVH) for concrete drilling up to 45 mm
  • Aluminium Housing Body (AHB) to protect against external influences
  • Low Vibration Handle (LVH) for optimal work comfort and grip
  • Constant speed control delivers extra power allowing the motor to maintain speed under load
  • Ergonomic soft grip handle for optimum control and for longer comfortable working
  • SDS-Max drill bits and chisels can be exchanged with only one action instead of the usual two
  • Compatible with engine generators
  • Brushless motor for high power, less wear and a long service life
For price information, please visit your country’s website or contact your local dealer.
Find a dealer
More information
Articlenumber
DH45MEJ2Z
EAN
Rated input power
1500 W
Voltage
110 V
Mains frequency
50/60 Hz
Impact energy (EPTA)
12.2 J
No load speed
120-270 /min
Full load impact rate
1200 - 2500 /min
Drill diameter concrete
45 mm
Tool weight
9 kg
Cable length
4 m
Tool length
535 mm
Tool width
116 mm
Tool height
255 mm